מה קורה בטיול


הקדמה ותקציר

מצטרפים חדשים תמיד תוהים מה בדיוק קורה בטיול, איך צריך להתארגן, במה להצטייד ולמה לצפות. עמוד זה מתאר מהלך טיול אופייני של החוג, החל מההכנות לפני הטיול ועד החזרה הביתה. חשוב לזכור שלעיתים יש סטיות מה"פרוטוקול" שלהלן, ויש להתעדכן במדור חדשות ועדכונים שבלוח המודעות. להלן תקציר אך מומלץ לקרוא את הפרוט המלא:


לפני הטיול

חובה להרשם לכל טיול. כדי להבטיח מקום בטיול יש להרשם עד יום שלישי בשעה 14:00, בשבוע הטיול (אלא אם הוכרז "מועד אחרון לרישום" אחר מהרגיל). מי שנרשם לאחר מועד זה - חייב להרשם טלפונית (לא דרך האתר) ומקומו בטיול אינו מובטח. בזמן הרישום יש לציין האם לקבוצת האתגר או התוכן (ראה בפרק "הליכה" להלן). מטיילים חדשים חייבים להתנסות קודם בקבוצת התוכן.

חובה לקרוא את תנאי ההשתתפות בטיולי חוג אלעד, ואת מסמך עקרונות החוג. כל מטייל שמצטרף לטיול -  מסכים בעצם הצטרפותו לכל התנאים והעקרונות ומקבל אותם ללא עוררין, בין אם קרא אותם ובין אם לאו.

בדרך כלל, מספר ימים לפני הטיול מתפרסמת מודעה מורחבת על הטיול הקרב ובא. המודעה מתפרסמת במדור חדשות ועדכונים שבלוח המודעות. תזכורת עם הפניה למודעה נשלחת בדואר אלקטרוני לכל הרשומים ברשימת התפוצה.

יומיים לפני הטיול חברת "איילה" מתקשרת לכל המטיילים כדי לוודא סופית את מקום האיסוף (העליה לאוטובוס). מטייל שנרשם אך לא קיבל טלפון מ"איילה" עד יום לפני הטיול, אחראי ליצור קשר עם "איילה" כדי לוודא את הרישום לטיול ולתאם את מקום האיסוף.

 

הכנות והצטיידות

יש עמוד נפרד בו מפורט הציוד המומלץ. יש מספר גורמים שיכולים להשפיע על ההחלטה כיצד להתארגן לטיול. במיוחד כדאי לשים לב למזג האויר הצפוי באזור הטיול.

חשוב! יש להגיע לטיול כאשר בקבוקי המים בתיק ההליכה מלאים במים. בטיולי מדבר רצוי להביא בקבוקי מים מלאים גם ליום הטיול השני (בקבוקים אלה ישארו בתיק הלילה).

 

הנסיעה אל אזור הטיול

הנסיעה לטיול היא תמיד באוטובוס, ולפעמים נוסף אוטובוס שני או רכב אחר בהתאם למספר המטיילים. האוטובוס נוסע במסלול קבוע בהתאם לאזור הטיול, ואוסף מטיילים בתחנות קבועות כפי שתואם עם כל מטייל. מסלולי הנסיעה, תחנות האיסוף ולוח זמנים משוער להגעה לכל תחנה, מופיעים בעמוד תכנית.

על כל מטייל להמתין בתחנה ובזמן שנמסרו לו. בגלל פקקי תנועה ועיכובים אחרים האוטובוס מגיע בדרך כלל אחרי הזמן הנקוב. אבל, לפעמים האוטובוס מגיע בדיוק בזמן, ולכן אין לאחר לנקודת האיסוף. האוטובוס לא ימתין למאחרים!

על פי יעד הטיול, תתכן הפסקה במהלך הנסיעה לצורך אכילה, שתיה ושרותים. לפני היציאה מהאוטובוס תמסר שעת המשך הנסיעה - האוטובוס נוסע בשעה היעודה, לא מחכה למאחרים ולא חוזר לאסוף אותם.

לפעמים לא תהיה הפסקה, בעיקר אם היציאה לטיול היא בבוקר, כדי לחסוך בזמן ולהתחיל את ההליכה מוקדם ככל האפשר. לכן, מי שחייב לאכול ולשתות בשעות הנסיעה, ידאג להביא את כל הדרוש כדי לאכול ולשתות באוטובוס.

גם אם הטיול יוצא בשני אוטובוסים, רק אוטובוס אחד נשאר צמוד לקבוצה. עם ההגעה לשטח, יש להקפיד להעביר את כל הציוד אל האוטובוס הצמוד. האוטובוס השני (שעוזב את הקבוצה) לא בהכרח חוזר לאחר הטיול ויתכן שבמקומו יגיע רכב אחר.

 

יציאה למסלול ההליכה

בתחילת כל יום הליכה, המטיילים מתחלקים לשתי קבוצות - אתגר ותוכן. קבוצת האתגר הולכת מסלול קשה וארוך יותר מקבוצת התוכן, ובעיקר קצב ההליכה מהיר וללא כל התחשבות במטיילים שמתקשים. חשוב לזכור שגם המסלול של קבוצת התוכן קשה וארוך מהמקובל בטיולי מיטיבי לכת.

החלוקה לקבוצות מתבצעת על פי הרישום. אמנם בדרך כלל אין הקפדה על החלוקה לקבוצות לפי הרישום, אך לעיתים תהיה הקפדה, בעיקר כאשר מספר גדול של מטיילים עובר בין הקבוצות ונוצרת קבוצה גדולה מדי.

הצוות המנהל של החוג רשאי להורות למטייל לעבור מקבוצה אחת לאחרת, או אף להישאר באוטובוס, אם יש חשש שהמטייל אינו מסוגל לעמוד בקשיי המסלול הצפוי. מטייל שאינו מתאים לאופי הטיול מסכן את עצמו ו/או משבש ליתר הקבוצה את הטיול.

יש לקחת תיק ובו ציוד למשך היום בלבד - המינימום ההכרחי הוא מים בכמות 3-4 ליטר. ציוד יום נוסף מפורט בעמוד ציוד מומלץ. כל ציוד הלינה נשאר באוטובוס שמביא את הציוד לנקודת הסיום.

 

במהלך המסלול

המדריך מוביל את המטיילים במסלול ההליכה. למדריך יש שיקול דעת מוחלט לשנות את המסלול או להורות למטייל לעזוב את הקבוצה ו"לחתוך" לדרך הרכב הקרובה.

כל מטייל חופשי לעשות כרצונו, ללכת עם הקבוצה או במרחק ממנה, אחרי המדריך או לפניו, בנתיב המתוכנן או בכל נתיב אחר - כל מטייל אחראי לעצמו ולבטחונו. מי שאינו בטוח ביכולתו להסתדר בשטח באופן עצמאי, באחריותו להצמד למדריך וללכת אחריו ועל פי הנחיותיו.

במקרים מסויימים, המדריך ידרוש שכל הקבוצה תלך אחריו בצורה מסודרת, אם מסיבות בטיחותיות ואם לצורך מניעת פגיעה בשטח רגיש. במקרה זה מתבטל כל החופש האישי הרגיל, וכל המטיילים מחוייבים להשמע להוראות המדריך.

מטייל שנאלץ להתעכב אחראי להודיע למדריך או למטיילים הסמוכים אליו, ולבקש שימתינו לו במקרה של סטיה מנתיב ההליכה הברור. אין לסמוך על טלפונים סלולריים, בגלל קשיי קליטה ובגלל שהמדריך והמטיילים רשאים לכבות את הטלפונים כדי להנות מהטיול.

מדי פעם המדריך יכריז על הפסקות. בדרך כלל יש שתי הפסקות גדולות בנות 30-45 דקות. הראשונה בסביבות השעה 8:30 לארוחת בוקר, והשניה בסביבות 13:30 לארוחת צהריים. כמו כן יש הפסקות קצרות יותר של 5-15 דקות, לצורך מנוחה והסברים.

במהלך המסלול יתכנו מכשולים המחייבים שחיה או יכולות טיפוס בסיסיות. מסלולי ההליכה מתוכננים ליום מלא, מצאת החמה עד (צאת הנשמה) השקיעה. לעיתים ההליכה עלולה להמשך אל תוך שעות החשיכה.

 

מחנה לילה ולינה

בסוף מסלול ההליכה ימתין האוטובוס ובו ציוד הלינה. במקרים מסויימים האוטובוס אינו יכול להגיע אל נקודת הלינה, והציוד יועבר לרכב שטח שיביא את הציוד. הלינה תמיד בשטח וכל אחד אחראי להביא לעצמו את כל ציוד הלינה הדרוש, על פי המקום והעונה - פרוט בעמוד ציוד מומלץ.

עם ההגעה לנקודת הלינה מומלץ לשתות כדי להשלים את הנוזלים החסרים בגוף, ולמלא את הבקבוקים ליום ההליכה הבא. לצורך כך יש ג'ריקנים ומשפכים - נא להקפיד שלא לבזבז או לשפוך מים, מכיון שבמקרים רבים האספקה מוגבלת ו"חבל על כל טיפה".

בערב נערך קומזיץ עליו מתבשל סיר מרק גדול לכל הקבוצה -  מי שיכול מוזמן להתנדב לעזור בהדלקת המדורה והכנת המרק. כל אחד מביא לעצמו ספל וכף (לא חד-פעמיים!) כדי להנות מהמרק. כדאי להצטרף לקומזיץ מתחילתו כדי להנות לא רק מהמרק אלא גם להחליף מטעמים ומשקאות עם מטיילים אחרים.

סביב המדורה נמסרות הודעות שונות ובמיוחד שעת ההשכמה ושעת היציאה לבוקר הבא. מלבד הנ"ל אין תכנית קבועה והדברים מתרחשים לפי רצון המסובים - שירה בציבור, בדיחות, סיפורים, ויכוחים בנושאי שמירת טבע, וכו'.

 

השכמה

כל אחד אחראי לדאוג לעצמו להשכמה (ברוב הטלפונים הסלולריים יש שעון מעורר). מי שאינו סומך על כך שיתעורר בזמן, ידאג לישון קרוב לאוטובוס כדי להתעורר מהמולת הבוקר, או יבקש ממישהו אחר לדאוג להשכמתו.

בבוקר המדורה שוב מודלקת ועליה סיר מים חמים. כמו כן יש אבקת קפה, תה, סוכר ועוגיות שמובאים באופן מרוכז לכולם. מומלץ מאד קודם לקפל את ציוד הלינה האישי ולהעמיסו על האוטובוס, ורק אחר כך לקחת כוס משקה חם.

בשעת היציאה היעודה הקבוצות מתחילות ללכת - מבלי להמתין למאחרים שלא הספיקו לקפל את ציודם.

 

שמירת טבע, סדר, נקיון והתנהגות

שמירת טבע היא ערך עליון בטיולי החוג ואין בנושא זה פשרות. כמו כן במסגרת הטיולים על המטיילים לנהוג על פי כללי שמירת הסביבה, להמנע מלייצר אשפה ולהשתמש בכלים רב פעמיים.

כל מטייל אחראי לקחת חזרה לביתו את כל האשפה שיצר במהלך הטיול, כולל אריזות ובקבוקים שהועברו לחלוקה למטיילים אחרים. אין איסוף אשפה מרכזי! כמו כן על כל מטייל לדאוג לשרוף את ניירות הטואלט בהם השתמש, ובמידה שהדבר עלול לגרום לשריפה - לאסוף אותם בשקית.

מקובל שבין המטיילים נשמרת אוירה חברית ולפעמים גם משפחתית. לעיתים מתעוררים ויכוחים ומחלוקות, אך יש לשמור על גבולות הטעם הטוב ולהתרחק לפני שויכוח הופך לריב.

הצוות המנהל את החוג עושה גם את העבודות השחורות, כגון נקוי הציוד הקבוצתי ואחסונו, סריקת נקיון באזור המחנה, וטיפול בשלל בקשות וארועים חריגים לפני הטיול, במהלכו ואחריו. לעיתים יש צורך בעזרה מהמטיילים האחרים, כגון אחסון חלק מהציוד בין טיולים, סריקת נקיון, וכיו"ב.

 

סיום הטיול והנסיעה הביתה

בסיום יום ההליכה האחרון נפגשות שתי הקבוצות וכלי הרכב. הצוות המנהל יודיע על הסדרי הנסיעה - בדרך כלל הנסיעה חזרה תתבצע על פי החלוקה ונתיב הנסיעה של ההגעה לטיול. מטייל שמבקש לרדת בתחנה שונה מהתחנה בה עלה - יתאם מראש עם "איילה" והדבר יאושר במידת האפשר.

יש להקפיד לאתר את כל הציוד האישי ולהעמיסו על האוטובוס הנכון. לאחר תחילת הנסיעה לפעמים הרכבים נוסעים בנתיבים שונים ואינם נפגשים. במקרה של ציוד שאבד או נשכח, יש לפנות לצוות המנהל.

בנסיעה תתכן הפסקה לאוכל, שתיה ושרותים. כרגיל יש להקפיד לחזור בזמן לאוטובוס - אין המתנה למאחרים. לפעמים אין הפסקה, לכן מטייל שחייב לאכול ולשתות בתום הטיול ידאג מראש להביא עימו אוכל ושתייה.

האוטובוס מוריד את המטיילים בתחנות הקבועות. מטיילים "צפוניים" המגיעים לטיול דרומי, וכן מטיילים "דרומיים" המגיעים לטיול צפוני - חייבים לקחת בחשבון שהחזרה עלולה להיות בשעה מאוחרת שבה אין תחבורה ציבורית.

 

אחרי הטיול

יש בלוח המודעות מדורי "אבדות ומציאות", ו"תלונות והצעות", כשמם כן הם. המעוניינים מוזמנים לרשום את חוויותיהם מהטיול במדור "טיולי העונה" בלוח המודעות. כמו כן אפשר להוסיף תמונות לגלריה (להלן הוראות שימוש).