01/12/2002
זהו! מטיילים ועוברים...

לכל חברי וידידי חוג אלעד שלום,

עדכון זה נושא בחובו כמה חדשות גדולות וחשובות, וכרגיל לפני כל טיול, גם תזכורת של אצויו. העדכון ארוך וכולל פרטים רבים - כולם חשובים הן לחוג והן לכל אחד באופן אישי! אנא הקפידו לקרוא את העדכון כולו, כדי לחסוך אי הבנות ותקלות. השתדלתי להקל עליכם וחילקתי את ההודעה למספר חלקים, אליהם ניתן לדלג בלחיצה על הקישורים הבאים:
 1. קודם כל - התזכורת המסורתית שאצויו שולחת לפני כל טיול.
 2. חוג אלעד יוצא מהחברה להגנת הטבע לדרך חדשה בטיולי איילה.
 3. הושק אתר האינטרנט של חוג אלעד.
 4. דוגמא לחישוב עלויות לעונת הטיולים הנוכחית, שמפוצלת בין שתי החברות.
 5. דרושים מתנדבים שיעזרו ב- 2 הטיולים הבאים.
 6. תנאי השתתפות בפעילויות: מחירים, הנחות, רישום, ביטול וכל השאר.
 7. מכתב ביטול לחברה להגנת הטבע - מוכן להדפסה.

אבקש מכל אחד לאשר באמצעות תשובה (Reply) בדואר האלקטרוני, שקרא את העדכון ונקט בכל הצעדים הדרושים.


אשמח לענות על כל שאלה שתתעורר - במהלך הטיול הקרוב, בטלפון או בדואר אלקטרוני. אך אנא - קודם קיראו את המידע הכתוב.

בברכה,

איל.


I. הטיול הקרוב
התזכורת של אצויו

שלום, חברי חוג אלעד,

אתם בכושר טוב לטיול הקרוב?

הטיול הקרוב יהיה הטיול האחרון של חוג אלעד שיוצא דרך החברה להגנת הטבע. טיולי חוג אלעד הבאים אחר כך, יהיו מאורגנים דרך חברת טיולי איילה. נציגי החוג וחברת איילה כמעט סיימו את ההכנה למעבר חלק של החוג מהחברה להגנת הטבע לחברת איילה. סביב המדורה בטיול הקרוב, יהיה הסבר על מצבינו ועל תנאי הטיולים הבאים. בין היתר, תבדקו מדי פעם את אתר האינטרנט של חוג אלעד כדי לעדכן מידע: http://hug-elad.org.

הנה המידע החדש ביותר על הטיול הקרוב.

צבוע, נעלם, שחור, אבוד - בנימה אופטימית זו...

תאריך: 7 - 5 בדצמבר.
מפגש: יום ה' אחה"צ, 5 בדצמבר. ירושלים - 17:00, חיפה - 17:00, תל-אביב (רח' השפלה) - 18:30.
מדריכים: שי בייטנר (קבוצת אתגר), יואל אורן (קבוצת תוכן).
מפת סימון שבילים: מספר 20.
מחיר: 325 ש"ח.
הערות:
 1. בבקשה תגיעו בזמן למקומות המפגש ולנקודות האיסוף.
 2. בבקשה לא לשכוח להביא אתכם את החפצים הבאים:
  • ספל למרק ולשתיה חמה, לא חד-פעמי.
  • גפרורים כדי לשרוף ניר טואלט, או שקית ניילון כדי לאסוף אותו בתוכה. אנחנו לא משאירים שום דבר בשטח.
  • שקיות ניילון, שקיות רשת או כל כלי שניתן לאסוף בו זבל מהשטח.
 3. מי שיכול להשיג קרשים, בבקשה להביא אותם לטיול.

מויש מעוז מארגן 4 טיולים לסיני בחורף ובתחילת אביב. מידע עליהם כבר נשלח בדואר אלקטרוני, וניתן גם לקרוא כאן. מי שמעוניין להשתתף בהם, בבקשה ליצור קשר ישר עם מויש.

חג שמח.

אצויו


II. חוג אלעד יוצא מהחברה להגנת הטבע, לדרך חדשה בטיולי איילה
הטיול הקרוב עדיין דרך החברה! הטיול שאחריו (בסוף דצמבר) דרך איילה.

זהו זה. חוג אלעד נפרד מהחברה להגנת הטבע, לאחר שנים של עליות, ולאחרונה בעיקר מורדות. לא אחזור כאן על כל הסיבות והגורמים - כל מי שהשתתף בטיולי החוג בשנים האחרונות מכיר אותן היטב. ביום מהימים אולי אכתוב הסבר מפורט על התהליך שעבר עלינו עם החברה להגנת הטבע.

הבית החדש של חוג אלעד הוא טיולי איילה.

חלק ניכר מחברי החוג ומהמדריכים כבר מכירים את טיולי איילה מטיולים לירדן, סיני וטורקיה. כבר בשנה שעברה יצרתי קשר עם טיולי איילה, והשנה עם ההחלטה למצוא מסגרת חדשה לחוג אלעד, הקשר התחדש. למרבה השמחה, ויעיד על כך אודי אפרת שהיה שותף לתהליך, גילינו שטיולי איילה מעוניינים מאד לקלוט את חוג אלעד.

התגובה שלהם היתה מהירה (למרות שכהרגלי לחצתי כל הזמן). תוך זמן קצר קיבלנו מענה מלא ומשביע רצון למסמך הדרישות שלנו, קבענו את עקרונות הפעולה לטווח הארוך וחישבנו מחירון לטיולי השנה. לא אלאה אתכם כרגע בכל פרטי ההסדר, אבל חשוב שכולם ידעו מהם העקרונות אותם ביקשנו ליישם, ושאותם קיבלה חברת טיולי איילה.
 1. שיתוף פעולה ורצון טוב
  חברת טיולי איילה תפעל בשיתוף עם נציגי החוג בכל דבר ועניין. לא יתקבלו החלטות חד-צדדיות ולא יתייחסו לנציגי החוג כאל "סתם לקוחות". תהיה שקיפות מלאה בכל הנושאים, כולל בחישוב העלויות, והתמחור יעשה בשיתוף נציגי החוג (על כך בסעיף נפרד בהמשך). רצון טוב, עד כמה שהדבר ישמע מוזר, אינו מובן מאליו. חברת טיולי איילה תשקול בחיוב: הרחבת הפעילות לחוג נוסף, אירגון פעילויות חדשות (כמו הסיור ביפו), ויישום רעיונות חדשים שנציע - על פי מידת סבירותם.
 2. גישה עסקית
  ברור לכולנו שטיולי איילה היא חברה מסחרית ועליה להרוויח מהפעילויות אותן היא מציעה. למרות ש"הם מרוויחים עלינו", עיקרון זה פועל דווקא לטובתנו. כל השיקולים יהיו ברורים ועניניים, נקבל יחס של קבוצת לקוחות מכובדת, ונזכה להטבות כמו הנחות על טיולי חו"ל. חברת איילה תרוויח - אנו מקוים - הן מטיולי החוג הרגילים, הן משיווק פעילויות נוספות לחברי החוג, והן מהרחבת פעילות הטיולים בארץ על בסיס ההצלחה של חוג אלעד. לצורך זה טיולי איילה תקבל עדיפות בפרסום מבצעיה לחברי החוג.
 3. מחירים!
  תמחור הטיול נעשה וימשיך להעשות בשקיפות מלאה ובשיתוף מלא של נציגי החוג. טיולי איילה תתחשב בצרכים של החוג, ואנו נתחשב בצורך לפעול בצורה עסקית הגיונית. כך נוכל אנו, נציגי החוג, להתחייב בפניכם שמחירי הטיולים הם הטובים ביותר שניתן להשיג בתנאי השוק שיהיו קיימים בכל שנה. כבר הוזלנו את מחירי הטיולים הקצרים מ- 235 ש"ח ל- 215 ש"ח, ואת מחירי הטיולים הארוכים מ- 325 ש"ח ל- 260 ש"ח (המחירים לפני הנחות). חישוב עלויות כולל לעונה המפוצלת הזו - בפרק נפרד.
 4. ארגון ואישורים
  טיולי איילה תעשה את כל הדרוש להוציא את הטיולים לפועל כפי שנקבע בתכנית השנתית. בניגוד לחברה להגנת הטבע שפעלה על פי הנחיות מטורפות של משרד החינוך, טיולי איילה תנקוט בגישה של "המינימום הנדרש" - לא לבקש אישורים כשלא צריך ולא לחייב הוצאת חובשים ומלווים. כמובן שבמידה שהחוק דורש אישורים - כמו בירידה משבילים מסומנים בשמורות טבע - יעשה מאמץ לקבל את האישור הנדרש. כמו כן יהיה הסדר הנחות שיעודד חובשים ובעלי נשק מתוך החוג, לצאת לטיולים בתפקיד.
 5. ערכים
  חברת טיולי איילה מקבלת את חוג אלעד כחוג אידיאולוגי. אנחנו נמשיך להקפיד בתוכנו על קיום כל המצוות של שמירת הטבע, וטיולי איילה תקדם יחד איתנו פעילויות בנושא.
עירית ואיתי הודיעו לחברה להגנת הטבע על הפרידה. קיווינו להגיע להסכמה על פרידה חלקה תוך שיתוף פעולה, אך התגובה של מחלקת הטיולים לא היתה ידידותית. מגיעה תודה ליואל אורן שהציע לחל"ט פתרון שיחסוך לחברה להגנת הטבע עימות איתנו.

כפי שצויין הטיול הקרוב להרי אילת עדיין יוצא דרך החברה להגנת הטבע. מחלקת הטיולים כבר עשתה עבודת הכנה לטיול ולא הוגן להוריד לטימיון את המאמץ שנעשה (למרות הכעס שלנו צריך להישאר הוגנים). הטיול הבא - למדבר יהודה בסוף דצמבר - יצא דרך טיולי איילה.

כולם מתבקשים כבר עכשיו:
איך להרשם?
אנו נפעל להודיע לכל חברי החוג על המעבר. לשם כך נצטרך את עזרתכם כדי להגיע לאותם אנשים שאינם מתעדכנים באמצעות האינטרנט. אנא העבירו את הבשורה לכל מי שלדעתכם אינם מחוברים לאינטרנט. בהמשך נעביר רשימות טלפונים ונבקש את עזרתכם להתקשר למספר אנשים ולוודא שהם מעודכנים.

אנא קחו בחשבון שיכולות להיות קצת חריקות ופיספוסים בטיולים הראשונים. זה טבעי ובלתי נמנע, ואנחנו צריכים לגלות הבנה, סבלנות, ושיתוף פעולה. מי שמרגיש שמשהו ממש לא בסדר - במקום לכעוס עדיף לפנות לנציגי החוג שיטפלו בנושא מול טיולי איילה.

לסיכום - קיבלנו את מה שרצינו ועכשיו צריך קצת עזרה מכולם כדי המעבר יהיה חלק ככל האפשר. זה גם המקום להודות לעירית ואיתי הדרי ולאודי אפרת על עצותיהם הטובות ועל השתתפותם במהלכים האחרונים. העבודה שלכם לא נגמרה...

איל.


III. אתר האינטרנט של חוג אלעד

כבר הרבה זמן אני דוחה את הפרוייקט, אבל הגיע הזמן שיהיה לחוג אלעד אתר אינטרנט יפה ושימושי. המעבר מהחל"ט לטיולי איילה מחייב ריכוז נוח ומסודר של כל המידע אודות החוג, כמו גם ערוץ שיווקי שיחליף את מדריך הפעילויות של החברה. לכן עשיתי מאמץ מיוחד להקים את האתר כך שיהיה מוכן עם המעבר של החוג, ולאחר מספר ימים (ולילות!) אני גאה להציג בפניכם את (תופים וחצוצרות...)

http://hug-elad.org

אני יודע שהאתר לא מושלם, ואני יודע שיש עוד אלף ואחד רעיונות ושיפורים שאפשר להוסיף, אבל יש כבר בסיס טוב ובהדרגה אוסיף ואשפר על פי הצעותיכם. מה כבר יש באתר?
כמובן שאשמח לקבל הצעות ורעיונות מכולם, אך בקשתי היא להתאזר בסבלנות. לאחרונה הקדשתי את כל זמני לטיפול בחוג אלעד, ובקרוב אני יוצא ליפן למשך 4 שבועות, כך שלא אוכל לעשות שינויים משמעותיים באתר בחודשיים הקרובים. כמובן שאתקן ואשפר כל דבר כדי שהמידע ההחיוני יוצג באתר.

שלכם,

איל.


IV. דוגמא לחישוב עלויות טיולי השנה
במילים אחרות: לבדוק שאנחנו לא מפסידים בגלל המעבר

פיצול עונת הטיולים הנוכחית בין החברה להגנת הטבע לבין טיולי איילה, גורם למצב שבו לא ניתן להנות ממלוא ההנחות האפשריות. להלן דוגמא לחישוב שנועד לוודא שאכן איננו מפסידים כסף בגלל המעבר באמצע השנה.

תסריט א' - אם כל הטיולים היו ממשיכים במסגרת החל"ט.
תסריט ב' - שינוי החישוב עקב המעבר לטיולי איילה.
מסקנות?
עוד כמה הערות

V. דרושים מתנדבים

ב- 24 בדצמבר אצויו ואני צריכים (וגם רוצים) לנסוע ליפן. אני אשהה שם 4 שבועות ואצויו תשאר שם כנראה עוד 2-3 שבועות אחרי. מסיבה זו לא נגיע לפחות ל- 2 הטיולים הבאים. אני קצת דואג שלא אגיע לטיולים הראשונים שיצאו דרך טיולי איילה. אבל אני סומך על נציגי החוג האחרים (עירית, איתי ואודי) ועל חברי החוג בכלל, שישתפו פעולה עם טיולי איילה ויוציאו את הטיולים לפועל בהצלחה. כמובן שאשאר בקשר באמצעות דואר אלקטרוני.

אז למה אני מספר את כל זה?

אצויו ואני מאחסנים אצלנו את כל הציוד של החוג - סירים, כלים, וארגז המצרכים. לפני כל טיול אנחנו דואגים לנקות את הכל, לרכוש את המצרכים החסרים וכמובן לקנות את המצרכים למרק. כלשא נהיה כאן - מישהו אחר יצטרך לעשות את זה...

לכן דרושים מתנדב או מספר מתנדבים שיחלקו ביניהם את המטלות. אם אין מישהו שיכול לקחת אליו את הכל, אז אני ממליץ על החלוקה הבאה:
על המתנדבים להתחייב:
לידיעתכם, אם לא יהיו מתנדבים, גם לא יהיו קפה ומרק בטיולים, וחבל...

איל.