18/11/2002
סיכום טיול "בלי חריף אבל עם עריף"

לכל חברי וידידי חוג אלעד שלום,

בטיול ניצנים נקבע שיא יחסי של 80 משתתפים בטיול ראשון, שבדרך כלל משתתפים בו פחות מטיילים מהממוצע. בטיול השני כבר נקבע שיא מוחלט - 90 משתתפים!
אל דאגה, החוג לא יתרחב לעוד אוטובוס ועוד קבוצה, אלא הפתרון יהיה במסגרת חוג נוסף ואולי יותר...

הטיול, כמעט מיותר לציין, היה נהדר ואפילו מזג האויר שיחק לטובתנו. למרות זאת צריך להזכיר ששתי הקבוצות סיימו את הטיול באיחור, לאחר הליכה ממושכת לאור ירח (אמנם בשטח לא מסוכן). נסיעה ארוכה ליציאה מהשטח תרמה גם היא לעיכוב בחזרה הביתה. שוקה המליץ שבטיולים הבאים נקפיד יותר על תכנון מסלול שמתאים לאורך היום, ועל עמידה בלוח זמנים במהלך ההליכה.

בסוף הטיול נותרו באוטובוסים מספר פריטים שנשכחו על ידי בעליהם. מי שחסר לו משהו מוזמן לכתוב לנו ונפנה אותו למי שמצא את האבדה לצורך זיהוי.

ועכשיו לנושא המרכזי - עתיד חוג אלעד.

נתחיל מהנקודה העקרונית: התקבלה הסכמת המטיילים והמדריכים להעברת חוג אלעד למסגרת אחרת. בזמן ההערכות חוג אלעד ימשיך לפעול כרגיל במסגרת החל"ט. בתום ההערכות נודיע לכולם על המעבר, והחוג יצא לדרך במסגרת החדשה.

בשבועות האחרונים הקדשתי זמן רב לבדיקת הנושאים השונים הכרוכים בהפעלת חוג מטיילים, כמו עלויות אוטובוסים, הסדרי ביטוח, אחריות משפטית וכו'. לאחר שהיו בידי מספיק נתונים ערכתי חישובים והגעתי למסקנה שניתן להפעיל את חוג אלעד במסגרת עצמאית או מסחרית, תוך עמידה בכל הדרישות של החוג, במחיר למטייל נמוך בכ- 20% מהמחיר כיום. כמובן שבסופו של דבר יתכן שההבדל במחיר יהיה שונה, אבל יש שיקולים נוספים מלבד המחיר: היחס שהחוג מקבל, הרצון לשתף פעולה עם החוג, נכונות להרחיב את החוג וקבוצות נוספות, ועוד.

בעקבות הממצאים הכנתי מפרט דרישות של חוג אלעד, שמתאר במדוייק את החוג ואת כל הדרישות הנובעות מטיולי החוג. את המפרט העברתי לחברת "טיולי איילה", שמוכרת לרבים מהמטיילים והמדריכים כחברה שמארגנת טיולי אתגר לירדן, סיני, טורקיה ומקומות אחרים. התגובה של טיולי איילה היתה מהירה וברורה: הם מעוניינים לקלוט את חוג אלעד בתנאים שפרטתי ומעריכים כי יוכלו לעשות זאת במחירי המטרה שציינתי. יתרה מכך, טיולי איילה הציעו מיוזמתם שתהיה שקיפות ונגישות של נציגי החוג לכל המידע , כמו עלויות ושיטת התמחור, כדי שיוכלו להבטיח בפני חברי החוג שהכל נעשה בצורה הוגנת ותקינה.

אי לכך התחלתי כבר בעבודה מול טיולי איילה, במטרה להכין אותם לקליטת החוג. במסגרת העבודה מולם נטפל בכל הנושאים מגדול (מחירים, אישורים לירידה משבילים מסומנים) ועד קטן (תקציב לירקות למרק). למרות הכל, אבקש מכולם לקחת בחשבון שאין מעבר מושלם וסביר להניח שיהיו חריקות ובעיות שייפתרו תוך טיול או שניים. נציגים נוספים של החוג יהיו מעורבים בתהליך: אודי אפרת ישתתף בפגישות העבודה בצורה פעילה, עירית ואיתי הדרי שיקבלו עדכונים שוטפים, וכמובן אצויו...

אשמח לקבל הערות והצעות - אנא העבירו אותן בהקדם.

בברכה,

איל.