עדכון מצב חוג אלעד מול החל"ט

לכל חברי וידידי חוג אלעד שלום,

בעקבות הדיונים שנערכו בטיול לניצנים בשבוע שעבר, נערך אצלנו בבית מפגש מצומצם, על מנת לדון בדרכים חלופיות להפעלת חוג אלעד. לא נלאה אתכם בכל פרטי הויכוחים והדיונים שערכו מספר שעות (עם הפסקה לארוחת ערב!), אלא נעבור ישירות לצעדים המעשיים:

לא התקבלו החלטות כלשהן לגבי צעדי מחאה כנגד החל"ט, אבל בכוונתי להמשיך ולפעול כדי שחוג אלעד יצא מהחברה להגנת הטבע בצורה הפגנתית שתעורר הדים. בניגוד למה שאולי הובן מדברי בטיול, אינני מחפש נקמה או דרך לפגוע בחל"ט. מטרתי שחוג אלעד יגרום לשינוי מהותי בגישת החל"ט לנושא המטיילים והטיולים. אם נצליח - אתמוך בהחזרת החוג למקומו הטבעי בחברה, ואם החברה תשאר אדישה - לפחות גם הספקנים שבינינו יכירו בעובדה שעבר זמנה של החל"ט כגוף ציבורי.

לעניין אחר:

מנכ"ל החברה להגנת הטבע ענה לפניות שלנו באיחור קל של 10 ימים - לאחר שהטיול כבר יצא. מכתב התשובה התעלם לחלוטין מהשאלה הפשוטה ששאלנו אותו - האם יקיים את הבטחתו משנה שעברה, ובמקום תשובה הכיל הצהרות כלליות (ושקריות) בנושא עלויות הטיולים. בנוסף, המכתב הכיל פסקה ממנה השתמע שנציגי החוג לא מכבדים את מפעל ההנצחה של אלעד. אני נפגעתי באופן אישי מהרמיזה הזו, וגם מהנסיון להשתיק אותנו ע"י שימוש ציני בנושא רגיש.

איני מוכן לעבור בשתיקה על יחס כזה, ולכן החלטתי להגיב באופן פרטי (בשמי ולא בשם החוג) ובצורה חריפה. מזכירת המנכ"ל ניסתה למנוע או להשהות את הגעת המכתב אליו, והעבירה את המכתב אל רונה (מנהלת מחלקת הטיולים), שהראתה אותו למספר אנשים - למרות שהמכתב היה ממוען למנכ"ל.

קיבלתי מספר תגובות ממדריכים שקראו את המכתב והסתייגו ממנו. למרות זאת אני עומד מאחורי המכתב ואשלח אותו שוב עד שיגיע לידי המנכ"ל. מכיון שממילא המכתב כבר הגיע לידיים רבות, ומכיון שיתכן שיגיעו תגובות למכתב, אני מוצא לנכון להביא בפניכם את תוכנם של המכתבים כדי שהעובדות יהיו גלויות.

ולסיום...

החל מעכשיו נתחיל להשתמש בשם ה-domain של חוג אלעד, לצורך תכתובת בדואר האלקטרוני: [email protected].  אנא עדכנו את רשימת הכתובות שלכם (address book) והקפידו לשלוח את הודעותיכם לכתובת זו בלבד. תודה.


איל.


מכתב ממנכ"ל החברה שנשלח ביום א' שאחרי הטיול לניצנים (27/10)

כדאי לשים לב לעובדה מעניינת: תאריך המכתב כאילו מיום ה' לפני הטיול (24/10), אבל המכתב צורף ל-email שנשלח רק ביום א' אחה"צ. בדקתי בתוך קובץ המכתב (Word) ואכן מועד יצירת הקובץ ביום א' (27/10) אחה"צ, דקות ספורות לפני שנשלח. במילים אחרות - ניסיון לרמות ולהציג את המכתב כאילו נשלח "בזמן" לפני הטיול. צריך לדעת איך לרמות, וגם את מי לרמות...

24 באוקטובר 2002

לכבוד
אייל צבי
איתי הדרי
חוג אלעדהחברה להגנת הטבע לא מקיימת פעילות פנאי מסובסדת, בין אם לציבור הרחב ובין אם לחוגים קבועים.

העלאת מחיר הטיולים נעשית מעת לעת בהתאמה לעלויות הטיול.

צר לי על תכנם וסגנונם של מכתביכם. מפאת כבודי למפעל ההנצחה ע"ש אלעד רווק ז"ל, אמתין לשוחח בנדון עם שוקה.

מטעם זה אני מציע כי תנהגו באופן דומה.


בברכה,

מיקי ליפשיץ
מ נ כ " ל


העתקים:
רפי שגב – סמנכ"ל כספים
רונה ואנונו – מנהלת מחלקת טלטבע


התגובה ששלחתי אל מנכ"ל החברה
30/10/2002

לכבוד
מיקי ליפשיץ - מנכ"ל
החברה להגנת הטבע
בפקסימיליה

הנדון: תגובה למכתב ה"תשובה" לחוג אלעד

באיחור רב טרחת לענות לפניות הרבות, בכתב ובטלפון, מחוג אלעד. להלן תגובתי הפרטית (תגובת החוג ודאי תגיע בהמשך), למכתב ה"תשובה" שלך.


1. ציטוט ממכתבך: "החברה להגנת הטבע לא מקיימת פעילות פנאי מסובסדת, ..."

זוהי דמגוגיה ירודה. מעולם לא טענתי, באופן אישי או כנציג החוג, בדיון בעבר או במקרה האחרון, שהחברה להגנת הטבע צריכה לסבסד את חוג אלעד.


2. ציטוט ממכתבך: "העלאת מחיר הטיולים נעשית מעת לעת בהתאמה לעלויות הטיול."

שקר גס. כבר הוכחנו (גם לך) שמחירי הפעילויות של החברה להגנת הטבע עולים בהתמדה, ללא קשר לעלויות ובמידה ניכרת מעבר לכל מדד מחירים.


3. ציטוט ממכתבך: "צר לי על תכנם וסגנונם של מכתביכם."

אתה והארגון שבראשו אתה עומד, מזלזלים במופגן בלקוחות שלכם. כדי להתחמק מאחריות מצאתם שיטה: להאשים את מי שמעביר ביקורת או טוען שניתן לשפר. המכתבים ששלחנו אליך תיארו את העובדות – סגנונם ותוכנם מאופקים ביחס לנושא שעל הפרק – הפרת הבטחות בוטה מצדכם.


4. ציטוט ממכתבך: "מפאת כבודי למפעל ההנצחה ע"ש אלעד רווק... מטעם זה אני מציע כי תנהגו באופן דומה."

זהו שימוש נבזי ומכוער בנושא רגיש, שאינו קשור לדבר מהנושאים בגינם פנינו אליך. למרות זאת, אתייחס לרמיזות החבויות בין השורות.

לפני מספר שנים החל"ט כמעט גרמה ברשלנותה לסגירת החוג. אז התנדבתי לנהל את החוג, ותוך מאבק עיקש במכשולים שהציבה החברה, הבאתי את החוג לפריחה חסרת תקדים. בזמן ש"מקצועני" החברה מחפשים תירוצים לביטול פעילויות, חוג אלעד מתרחב אף בעת משברים ביטחוניים וכלכליים.

אני מקדיש חלק ניכר מזמני הפנוי (שאינו מצוי בשפע) למען חוג אלעד, קידומו, שיפורו והרחבתו. כל זאת אני עושה תוך סירוב מוחלט לקבל תמורה כלשהי, הן מהחברה והן מהחוג.

ומה אתה עשית למען חוג אלעד "מפאת כבודך למפעל ההנצחה"? למשל, אינך מוכן לקיים הבטחות. למשל, אינן מוכן לשוחח 5 דקות בטלפון עם נציג של החוג. ובכלל, אתה והכפופים לך מחסלים בשיטתיות את פעילות הטיולים במסגרת החברה להגנת הטבע.


לסיכום, במכתבך אין תשובה לשאלה הפשוטה אותה הפנינו אליך, מתוך אמון ביושרך: "האם תעמוד בהבטחה שניתנה לחוג אלעד במשרדך ובברכתך?"

לעומת זאת חשפת את פרצופך כפוליטיקאי שאינו בוחל באמצעים, כמו שקרים וסחטנות רגשית, כדי להסיט את הדיון מהעיקר.


אינני מעוניין בתגובתך למכתב זה. בסלידה,

איל צבי