עדכון נושא האיסופים - ומצבנו מול החל"ט

לכל חברי וידידי חוג אלעד שלום,

כזכור לכם ממכתב פתיחת העונה שפרסמנו לפני מספר ימים, החברה להגנת הטבע שוב מפגינה זלזול כלפינו, כפי שהם מזלזלים במטיילים ובטיולים בכלל. למרבה הצער אין בשורות טובות לבשר, ואם לא יתרחש שינוי קיצוני (האמת שכבר הפסקתי לקוות), אז בקרוב נפרד מהחברה להגנת הטבע.

מאז שלחתי את המכתב הראשון למנכ"ל החברה, ניסיתי מספר פעמים ליצור עימו קשר, אך ללא הצלחה. הוא העביר לי הודעות דרך מזכירתו, שגם אחריה אני הייתי צריך לרדוף. מסיבות השמורות עימו לא מצא לנכון לשוחח איתי בעצמו, למרות שהדגשתי מספר פעמים בשיחותיי עם המזכירה שאני מבקש שיחה של 5 דקות.

במקביל ניסיתי לבדוק "מלמטה", דרך מחלקת הטיולים, מה יקרה במשך השנה בנושא האיסופים. התשובות שקיבלתי: בטיול הראשון יהיה איסוף מחיפה ומירושלים, מכיון שהטיול "קצר" וחברת האוטובוסים לא דרשה תוספת תשלום. בכל אחד מהטיולים הבאים תתקבל החלטה שבוע לפני הטיול, על פי הדרישה הכספית של חברת האוטובוסים. במילים אחרות - ויכוחים ומריבות לפני כל טיול.

אתמול (יום ג' 22/10) פניתי בפעם האחרונה למנכ"ל. מזכירתו סיפרה לי שהוא שמע את בקשותיי וביקש ממנה להודיע לי כך: הטיפול בעניין הועבר לרפי (סמנכ"ל הכספים) שנמצא במילואים ולא ברור מתי יחזור. מצידו אנחנו יכולים להוציא את הטיול הראשון בעצמנו ואחר-כך נמשיך לטפל בעניין. במילים אחרות - אנחנו לא מעניינים אותו.

חזרתי וביקשתי מהמזכירה לדבר עם מיקי ישירות שיחה קצרה. המזכירה הסבירה לי (כמו תמיד) שהמנכ"ל: כל היום מאד עסוק / כל היום בדיונים חשובים / כל היום מחוץ למשרד ואין לה קשר איתו / וכו'. המשכתי להתעקש ובקשתי שתסביר למנכ"ל שאם לא נקבל ממנו תשובה ברורה, האם הוא מתכוון להורות על קיום ההבטחות שניתנו לנו, אז כאילו שנתן תשובתה שלילית. המזכירה הבטיחה שתעביר לו את ההודעה. כצפוי, למנכ"ל היו כנראה עניינים חשובים יותר מאשר לתת תשובה פשוטה ללקוחות ולא יצר קשר עד סוף היום.

בהתייעצות לילית עם עירית ואיתי הדרי ועם אודי אפרת, החלטנו שמטרתנו כרגע היא לעזוב את החברה להגנת הטבע ולבטל את החברות שלנו, כמחאה על הזלזול המתמשך בנו ובכל נושא הטיולים - וברוח זו נעביר מכתב נוסף למנכ"ל החברה. למרות זאת החלטנו שאת הטיול הראשון נוציא בכל זאת דרך החברה, מכמה סיבות:
  1. בטיול הזה כבר הובטחו לנו איסופים מחיפה ומירושלים, אז כדאי לנצל אותם.
  2. עקב קוצר הזמן ייתכן שלא נספיק להודיע לכולם ולהתארגן עצמאית.
  3. לפני שמקבלים החלטה סופית, צריך להעלות את העניין לפני פורום רחב.
  4. צריך לשמוע את שוקה, שיחזור מחו"ל ממש לפני הטיול.
לכן הטיול הראשון יוצא כמתוכנן דרך החברה.

החלטה סופית לגבי הצעדים שננקוט כנגד החברה תתקבל בטיול*. בינתיים, מי שרוצה מוזמן להתקשר ללשכת המנכ"ל (03/6388648), ולהודיע שיבטל את חברותו בחברה כמחאה על הפרת ההבטחות שניתנו לנו ועל היחס המחפיר שאנו מקבלים. למרות הזלזול, שלא לומר הטמטום, שהחברה להגנת הטבע מפגינה, ולמרות שבאופן אישי ספגתי עלבונות רבים מגורמים שונים בחברה, אני עדיין מקווה שמישהו שם בחברה ינסה להציל את המצב בזמן שנותר עד שנחזור מהטיול...

שלכם,

איל.


* כדי להבטיח שהדיון סביב המדורה יהיה מעמיק, הוחלט בצעד יוצא דופן שיהיה מרק!


המכתב הראשון שנשלח למנכ"ל החברה ביום ה'
16/10/2002

לכבוד
מיקי ליפשיץ - מנכ"ל
החברה להגנת הטבע
בפקסימיליה

הנדון: חוג אלעד - ההיסטוריה (הרעה) חוזרת

מיקי שלום,

בשנה שעברה הצגנו לפניך, בשם חוג אלעד, את בעיות החוג כדוגמה לבעיות שונות בחברה להגנת הטבע. כמו יתר הנוכחים במצגת, התרשמנו מרצינותך ומכוונתך לפעול לשיפור, שבאו לידי ביטוי בפגישת המשך במשרדך.

באותה התקופה נכנסה החברה למשבר כלכלי קשה עקב קיצוצי תקציב, שחייבו פיטורים וצמצומים מקיפים בחברה. מהלך כזה כרוך באתגרי ניהול קשים, לכן המלצנו לחוג להסתפק בסיכום שהושג במשרדך בנושא המחירים, ולהעלות את הנושאים הנוספים לאחר שמצבה של החברה יתייצב.

בסוף השבוע הבא (26/10-25) אמור לצאת הטיול הראשון של חוג אלעד לשנת תשס"ג. למרבה הצער דרושה התערבותך הדחופה, מכיון שאפילו הסיכום הפשוט שהושג - אינו מקויים כראוי.

רקע
בשנה שעברה העלתה מטיילת בחוג רעיון: בטיולים לדרום ייצא אוטובוס מחיפה שיאסוף מטיילים המגיעים מצפון לת"א, במספר תחנות לאורך כביש החוף. הרעיון התקבל במחלקת הטיולים ויושם מיידית בכל הטיולים - על כך יבורכו רונה ומרגלית. מאוחר יותר הורחב ההסדר לאיסוף במספר תחנות בין ירושלים לת"א. הסדר זה חוסך עלויות ודאגות לחלק ניכר מהמטיילים.

תזכורת
בדיון במשרדך בנושא המחירים, רונה השתמשה בהסדר האיסוף החדש כמשקל נגד לטענותינו על עליות המחירים המתמשכות. במהלך הדיון טענה רונה שבעונה הבאה (כלומר עונה זו) יישמר הסטטוס-קוו בנושא המחירים והתנאים האחרים. להזכירך, בעקבות דבריה של רונה הזהרנו שצפויות עליות מחירים בשוק (כבר אז הדולר והדלק התייקרו), אך רונה התעקשה שהמצב יישאר בעינו ואין בעיה.

הבעיה
בשיחה היום התברר שרונה אינה רואה עצמה מחוייבת לסיכום זה במלואו. רונה טוענת שלא יהיה איסוף לאורך כביש החוף, ואילו איסוף מירושלים יותנה במינימום של נרשמים ירושלמים ובכפוף לבדיקת כדאיות ואישור של רפי.

הסיבה לשינוי כפי שטוענת רונה, היא שחברת האוטובוסים דורשת עוד 400 ש"ח בגין האיסוף המיוחד, לעומת השנה שעברה. והנה ההיסטוריה חוזרת... "העלו לנו את המחירים", "לא ידענו", "לא צפינו", "בשנה שעברה הפסדנו על הטיולים שלכם, השנה אנחנו לא רוצים להפסיד", וכו' וכו'.

איננו מצביעים על רונה כאילו היא אשמה או אחראית ליצירת הבעיה. יתכן ואף סביר שתגובתה נובעת מהוראות ממונים או משיטות תמחור (פסולות לטעמנו) שהשתרשו במערכת - כל ייקור בעלויות מתגלגל ישירות לכיסי המטיילים.

דרישתנו
הסכמנו "לבלוע" בדיעבד את עליית המחירים בשנה שעברה בגלל שיטת האיסוף החדשה, שנתנה תמורה סבירה לעליה במחיר. אמנם, קודם המחירים עלו ורק אחר-כך קיבלנו את התמורה, אבל הסכמנו למצב. כך הצגנו את הסיכום לחברי החוג וכך קיבלנו את הסכמתם.

החוג לא יקבל הפרה של ההסכם. אם החברה מעוניינת לפתוח מחדש את הדיון בנושא המחירים - בבקשה, אך הפעם נעמוד על כך שנקבל את כל הנתונים כדי שנוכל לבדוק בדקדנות את העלויות ולהציע מודל תמחירי חלופי.

בכוונתנו לפנות לשוקה ולחברי החוג ולקבל את הסכמתם להשעיית פעילות החוג במסגרת החברה, עד שהעניין יבוא לפתרון כפי שסוכם. בינתיים אנו מתארגנים להוצאת הטיול הקרוב לפועל בכוחותינו אנו.

ושוב...
מקרה זה מוכיח את כל טענותינו על בעיית מקצועיות ואידיאולוגיה. חוסר מקצועיות וחוסר דאגה למטיילים = פעילויות יקרות ועתירות מגבלות = פחות פעילויות = פחות מטיילים = פחות מנויים ותומכים = הפסדים וצמצומים לחל"ט = עוד התייקרות מתוך יאוש = ... וחוזר חלילה.

על החברה לדאוג בראש ובראשונה לטובת המטיילים. צריך ללחוץ כל הזמן להורדת עלויות, לא להתקפל מול כל דרישה של כל ספק. גם כאשר העלויות מתייקרות, לא צריך מיד לגלגל את הבעיה למטיילים, ועוד בניגוד להבטחה מפורשת.

יש גם פתרונות לייקור העלויות, בוודאי בסדר גודל כזה. למשל, לקזז את ההתייקרות כנגד החיסכון במלווים חמושים ובחובשים מתוך החוג.

לסיכום
צר לי שעלי לבקש את התערבותך בנושא שבפני עצמו אינו קרדינלי, ובהתראה כל כך קצרה. אך איננו יכולים להסכים לשני תקדימים מסוכנים: הפרת הבטחות ללא הנד עפעף, וגלגול ישיר של כל שינוי בעלויות לכיסם של המטיילים.

חוג אלעד עמד בסיכומים: לא נאבקנו השנה על הורדת המחירים (למרות שאנו משוכנעים שניתן להורידם ועוד נעשה זאת בהמשך), וצרפנו נרשמים רבים לרשימת התפוצה של שומרי הסביבה (העתק הרשימה נשלח אליך). אנו מצפים גם מהחברה לעמוד בסיכומים.

כפי שאנו חוזרים ומציינים, מעבר לאינטרסים של חוג אלעד, דאגתנו נתונה גם לעצם קיום החברה, שאינו אפשרי ללא בסיס מטיילים נרחב. אנחנו מוכנים להקדיש זמן ומאמץ כדי להצביע על בעיות ולהציע פתרונות - רוב הלקוחות האחרים פשוט נוטשים את החברה ופונים לארגונים אחרים.

נאבק למען שיפור החוג והחברה, אבל יש גבול וחבל שמדי שנה אנו נדחפים לעברו.

בברכה,

איל צבי, איתי הדרי
בשם חוג אלעד


המכתב השני שנשלח למנכ"ל החברה היום (ד')
23/10/2002

לכבוד
מיקי ליפשיץ - מנכ"ל
החברה להגנת הטבע
בפקסימיליה

הנדון: חוג אלעד – הזלזול האחרון

אנו המטיילים משלמים לחברה כסף רב תמורת השתתפות בפעילויות. אבל אנחנו לא רק לקוחות - אנחנו גם משלמים דמי חבר, תומכים במאבקי החברה, ומעניקים לחברה את מעמדה כארגון המייצג ציבור גדול.

אנו, נציגי חוג אלעד, מייצגים קבוצת מטיילים/מנויים/לקוחות לא מבוטלת, שפעילותה מגיעה למחזור של כרבע מליון שקלים בשנה. פנינו אליך עקב הצהרה של מנהלת מחלקת הטיולים, שאינה מתכוונת לעמוד בסיכום שהושג עמנו במשרדך ובאישורך. ציפינו לקבל ממך תגובה מהירה ופשוטה: "נקיים את הסיכום".

התקשרנו שוב ושוב ובקשנו שיחת טלפון קצרה אתך – אבל זכינו לשמוע רק התחמקויות דרך מזכירתך. האם מנכ"ל החברה להגנת הטבע גדול מדי בשביל להתייחס אלינו? האם הוא עסוק מכדי לטפל בלקוחות שהם נשמת אפה של החברה? האם הוא זקוק לאישור של סמנכ"ל הכספים (שנמצא במילואים...) כדי לקיים הבטחות?

למרבה הצער, המקרה האחרון מוכיח את מה שידענו ואמרנו. עוד נוכחנו שהזלזול במטיילים אינו נחלתם של בודדים בחברה להגנת הטבע – זו מדיניות. כנראה שטעינו (או הוטעינו) לקוות, שיש כוונה אמיתית לשנות גישה זו ולנסות להחזיר את המטיילים לחברה ואת החברה למטיילים.

אין פלא שהחברה מקיימת פחות ופחות פעילויות מדי שנה. ככל שירד מספר המטיילים והמשתתפים, החברה תאבד את ציבור תומכיה ותהפוך לגוף זניח וחסר השפעה. לא יעבור זמן רב וגם במשרדי הממשלה יבינו שהחברה להגנת הטבע מייצגת בעיקר את צרכי עובדיה – ואז גם מקור המימון האחרון יתייבש.

ניסינו להסביר לכם בשנה שעברה, שכך הדברים נראים למי שמסתכל מהצד (בכאב) על מה שקורה. הגיע הזמן שנפסיק לכאוב את מצבה של החברה, נפסיק לקוות לשווא שיהיה שיפור, ונעביר את תמיכתנו למסגרת אחרת. לפחות נטייל כמו שצריך.

הטיול הראשון שלנו השנה, כנראה יהיה האחרון במסגרת החברה. בטיול אנו מתכוונים לקבל את הסכמת שוקה וחברי החוג, לעזוב את החברה להגנת הטבע. כמו כן נמליץ לחברים לבטל את חברותם ולהפסיק לשלם דמי מנוי לחברה – אין סיבה לתמוך במי שכל כך מזלזל בנו.

צריך להתרחש שינוי קיצוני ומהיר כדי שהתסריט הנ"ל ישתנה.

בצער רב,

איל צבי, איתי הדרי
בשם חוג אלעד