חוג אלעד - פתיחת עונת הטיולים תשס"ג / 03 - 2002

לכל חברי וידידי חוג אלעד שלום,

בסוף השבוע הקרוב תחל עונה נוספת של טיולים. במהלך העונה הקרובה אנו מקווים להשיג מספר שיפורים. התחלנו חלק מהתהליכים, אבל נצטרך את עזרתכם ושיתוף הפעולה כדי להמשיך. כרגיל, יש גם כמה צרות ודאגות... כולל בעיה דחופה הנוגעת כבר לטיול הראשון - לכן חשוב לקרוא עד הסוף!

אז מה מצפה לנו?


תכנית טיולים מרתקת (לדעתנו...)
תכנית הטיולים הוכנה על ידי צוות המורכב מנציגי המדריכים והמטיילים. השתדלנו שהתכנית תהיה מגוונת ותכלול בקשות של המטיילים, הצעות של המדריכים, מסלולים חדשים באזורים בהם החוג טרם טייל, וחזרה על מסלולים מוכרים ואהובים.

תכנית הטיולים העדכנית תהיה זמינה תמיד כדף אינטרנט באתר האינטרנט של חוג אלעד (פרטים בהמשך). כבר כעת ניתן להגיע לדף התכנית השנתית דרך הקישור הבא: http://hug-elad.org/plan/2002-03.html


אתר אינטרנט של חוג אלעד
אנו מקימים אתר אינטרנט שיספר על החוג, יספק מידע עדכני והודעות לכל החברים, יתעד את הטיולים, ויאפשר תקשורת ישירה בין כל החברים באמצעות לוח מודעות. לצורך כך רכשנו את שם הדומיין hug-elad.org ונתחיל להשתמש בו בקרוב - גם ככתובת הדואר האלקטרוני. מה יהיה באתר:
כפי שברור מהרשימה, מדובר בעבודה רבה. התחלנו להכין את התשתית הטכנית אך טרם סיימנו. במקביל להכנת התשתית נצטרך את עזרתכם בהצעות לעיצוב האתר וניסוחים של דפי המידע. בשלב מאוחר יותר נזדקק למשגיחים (Moderators) שינהלו את לוחות המודעות (ימחקו הודעות פוגעות או לא שייכות, וכו').

מה לא יהיה באתר?
האתר יחייב שימוש בדפדפן גלישה (Browser) שתומך היטב בתקנים של הצגת עברית וטקסט בשיטת Unicode. מי שקורא מכתב זה כנראה אינו צריך לדאוג... אבל למען הסדר הטוב נציין שהדפדפנים Internet Explorer מגרסה 5 ומעלה, Netscape מגרסה 6 ומעלה, וכל הדפדפנים מבוססי Mozilla - עומדים בדרישה. למי שאין ברשותו דפדפן מתאים נשמח לעזור בשדרוג.


חוקת חוג אלעד
מדי שנה אנו צריכים להסביר למטיילים חדשים, ולצערנו גם להזכיר למטיילים ותיקים, את כללי ההתנהגות הנדרשים ממטיילים אוהבי טבע (למשל לא להשאיר נייר טואלט ב"שרותים"). על כך יש להוסיף דגשים על כללי התנהגות אחרים (לא לזרוק זבל לארגז של הקפה או לסיר), ואולי נושאים נוספים. מספר מטיילים הציעו שנעלה על הכתב את כל אותם הדברים וכך נחסוך הטפות מוסר ואי-נעימויות.

אנחנו מזמינים את כולם להציע נושאים שלדעתכם צריכים להיכלל ב"חוקה". אפשר להציע ברמה העקרונית, ואפשר להציע ניסוח - ברור, פשוט, עדיף הומוריסטי, עם דוגמא של מה שאסור לעשות ומה שאפשר או חובה לעשות.

כשהחוקה תבשיל ותהיה ראויה לפרסום, אנו נדאג להביא לכל טיול מספר עותקים ונפיץ אותם למטיילים החדשים ולמטיילים ותיקים שרוצים תזכורת.


מספר מטיילים
ב- 3 השנים האחרונות חוג אלעד גדל והתרחב בצורה משמעותית. בשנה הקודמת ממוצע המטיילים בטיול הגיע להערכתנו קרוב ל- 70. כמובן שאנו רוצים שיהיו מטיילים רבים ככל האפשר שמטיילים בסגנון של חוג אלעד. אבל אין אפשרות שחוג אלעד יגדל בלי סוף. יתכן שהדאגה מיותרת ולא יהיה גידול נוסף, אבל אם הגידול יישמר בכל זאת ותיווצר דרישה לקבוצה נוספת - נצטרך לחשוב מה עושים.

אנחנו מעלים את הנושא רק כחומר למחשבה, ואין שום כוונה לעשות כרגע שום דבר - מה עוד שאיננו יודעים אם בכלל יהיה גידול במספר המטיילים.


וכרגיל - המאבקים מול החברה להגנת הטבע
בשנה שעברה הגענו לכדי עימות ממשי עם החברה. לשמחתנו פגשנו מנכ"ל חדש שבאופן עקרוני גילה הבנה ויחס רציני לכל הנושאים שהעלינו, גם אם לא הסכים עם דעתנו בחלק (קטן) מהנושאים. החברה עברה בשנה שעברה משבר קשה עקב קיצוץ תקציבי משרד החינוך, לכן לא המשכנו להפעיל לחץ על המנכ"ל כדי שיוכל לעסוק בייעול וייצוב החברה.

בכל זאת הספקנו לקיים פגישת עבודה בנושא המחירים, בה סוכם שבעונה הבאה (כלומר בעונה הזו) יישמר הסטטוס-קוו. רמת המחירים תשאר בעינה וכך גם התמורה שנקבל. כהערת אגב, נציגי החוג בפגישה (איל ואיתי) הזהירו שצפויות עליות מחירים ועליה במדד, אבל רונה, מנהלת מחלקת הטיולים, הצהירה שאין לה בעיה להתמודד עם השינויים.

הכל נראה טוב ויפה, עד שהתקשרנו לחברה, כדי לוודא שכמו בשנה שעברה יהיו איסופים מחיפה ומירושלים. כאן חיכתה לנו הפתעה מרה - רונה הודיעה שכרגע אולי יהיה איסוף מירושלים בלבד, וגם זה כפוף לבדיקת כדאיות לפי מספר הנרשמים הירושלמים, ובאישור סמנכ"ל הכספים.

רונה טענה שבשנה שעברה כלל לא היה איסוף מחיפה ("אולי רק פעם אחת") - כשבפועל האיסוף התחיל בחיפה ורק אחר כך התרחב לירושלים. כמו כן הודתה שהשינוי בעמדתה נוגד את הסיכום שהושג ("מצידי תוציא מכתב שלא עמדתי בסיכום"), והשתמשה בטיעון הנצחי ש"העלו לנו את המחירים ואנחנו לא רוצים להפסיד" - טיעון מרגיז במיוחד לאחר שטענה שהיא תדע להתמודד עם שינויי העלויות. והכל בגלל תוספת עלות של 400 שקלים בלבד - שלדעת רונה מצדיקים הפרת הבטחות ועימות חדש עם החוג.

כל האפיזודה הזו מוכיחה את כל מה שטענו במצגת למנכ"ל החברה: איבוד האידאולוגיה (עדיף לדפוק את המטיילים מאשר ללחוץ על חברת האוטובוסים), וחוסר מקצועיות משווע (תמחור לא הגיוני ותלות מוחלטת בספקים). החלטנו שהפעם אין משא ומתן ברוח טובה - אם נוותר, אז בעצם נסכים לשני עקרונות פסולים:
לכן, כתבנו מכתב חריף למנכ"ל החברה: הזכרנו לו את הסיכום שהושג במשרדו, סיפרנו על כוונתה של רונה להפר את הסיכום, הסברנו איך מקרה זה מוכיח את כל הטענות שהעלינו כלפי החברה. כמובן שדרשנו את התערבותו המיידית: החזרת שיטת האיסופים מהשנה שעברה ללא שינוי מחירים וללא תנאים - כפי שסוכם. כמו כן, הבהרנו לו שבשלב זה אנו מתארגנים להוציא את הטיול הראשון שלא במסגרת החברה. בקשנו את הסכמתם של איתי ועירית לתוכן המכתב (כדי שלא נצא למלחמה על דעתנו בלבד), ועם ברכתם פיקססנו את המכתב למנכ"ל החברה.

כל זה קרה בימים ד'-ה' האחרונים, קצת יותר משבוע לפני הטיול הראשון. בשלב זה לא קיבלנו עדיין תשובה, ואין כל דרך להעריך מה יקרה. דעתנו היא שאסור לוותר - כי אז לא יתייחסו אלינו ברצינות: אפשר לדפוק ולרמות אותנו, נעשה קצת רעש ובסוף נתקפל. אם דעתכם שונה - חשוב לנו לדעת מכיון שהחוג הוא של כולנו. בכל אופן, כרגע המצב הוא שאין איסוף מחיפה, והאיסוף מירושלים בספק.

לאור המצב, אנו מבקשים מכולם להתכונן לאפשרות שבהתראה קצרה נוציא את הטיול לחולות ניצנים במכוניות פרטיות. סך הכל לרובנו מדובר בנסיעה לא ארוכה, ואפשר להסתדר כך שלכולם יהיה טרמפ (ואפילו אפשר להעזר בתחבורה ציבורית). במקרה כזה נפנה למספר אנשים שיעזרו לנו להעביר את הודעה טלפונית לכל החברים בחוג, עבור אלה שאינם מקבלים הודעות באינטרנט. כמו כן, כל אחד יביא 100 ש"ח ונשלם למדריכים ישירות כך שגם הם לא יידפקו מהמצב. עם קצת שיתוף פעולה מכולם אפשר לעשות את זה, ואפילו הטיול יהיה זול בהרבה...


זהו
לטוב ולרע כך מתחילה עונת תשס"ג.

שלכם,

אצויו ואיל.